CRUMBS (CELTIC)


On dört ay daha devam edecek projenin e-Ticaret, e-Turizm ve e-Devlet alanlarında tekil şahıslar, kurum ve fiziksel mekânlar (kamu binaları, müzeler, harabeler, v.b.)arasında etkileşimi geliştirecek kullanım alanları yaratması bekleniyor.

Proje Websitesi

CRUMBS platformu; mobil bir sosyal ağ üzerinde yaratılan ve farklı coğrafi koordinatlara değişik zamanlarda sabitlenmiş zengin multimedya içeriği ile gerçek zamanda mobil cihazların kameraları tarafından algılanan dış dünya arasında bir kapı işlevi görmek üzere tasarlanmaktadır. Bu platform üzerinden kullanıcılar bulundukları bir fiziki koordinatta - mobil cihazlarında yüklü gelişmiş bir uygulamayı kullanarak – ilgili koordinat özelinde, herhangi bir zamanda oluşturulmuş sosyal medya içeriği kırıntılarına (CRUMBS) erişerek, bulundukları yerle etkileşim kurabilecek, ilgili hatıralara ulaşabilecek ve çeşitli formatlarda geriye dönük içerik taraması yapabilecekler.

Sonuçları çeşitli gerçek dünya senaryoları üzerinde test edilecek projeye Türkiye’den SAMPAŞ A.Ş. TÜBİTAK desteği ile katılmaktadır. On dört ay daha devam edecek projenin e-Ticaret, e-Turizm ve e-Devlet alanlarında tekil şahıslar, kurum ve fiziksel mekânlar (kamu binaları, müzeler, harabeler, v.b.)arasında etkileşimi geliştirecek kullanım alanları yaratması bekleniyor.

Avrupa Birliği CELTIC Araştırma ve Geliştirme Programı destekli CRUMBS projesi 1 Mayıs 2013’te başarı ile bitirilmiştir.