e-SAFE (H2020)


İtalya Katanya Üniversitesi ana koordinatörlüğünde yürütülecek proje, toplam 4 milyon Euro hibe alacak. Projenin 1 Ekim 2020 itibariyle başlaması ve 48 ay sürmesi planlanıyor.

Aralarında Deloitte gibi dünya devi şirketlerin bulunduğu İtalya, Norveç, Belçika, Hollanda, Avusturya ve Yunanistan’dan 12 partnerle kurulan uluslararası konsorsiyumda SAMPAŞ da yer alıyor.

 1. UNIVERSITA DEGLI STUDI DI CATANIA (UNICT), İtalya
 2. ALMA MATER STUDIORUM - UNIVERSITA DI BOLOGNA (UNIBO), İtalya
 3. MOVERIM CONSULTING SPRL (MOVERIM), - Belçika
 4. ISTITUTO AUTONOMO CASE POPOLARI DI CATANIA (IACP), - İtalya
 5. NORGES MILJO-OG BIOVITENSKAPLIGE UNIVERSITET (NMBU), Norveç
 6. ENGINEERING - INGEGNERIA INFORMATICA SPA (ENG), - İtalya
 7. LIMITED (Deloitte), Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti
 8. BUILDINGS PERFORMANCE INSTITUTE EUROPE ASBL (BPIE), - Belçika
 9. PINK GMBH - ENERGIE- UND SPEICHERTECHNIK (PINK), - Avusturya
 10. SAMPAŞ BİLİŞİM ve İLETİŞİM SİSTEMLERİ TİC. A.Ş. (Sampas) – Türkiye
 11. SALFO AND ASSOCIATES SA - ENGINEERING & MANAGEMENT CONSULTANTS
 12. (SALFO), - Yunanistan
 13. TIMMERFABRIEK WEBO BV (WEBO), - Hollanda

e-SAFE projesi, Avrupa Birliği tarafından belirlenen dekarbonizasyon hedefleri ve deprem yönetmelikleri doğrultusunda, uygulama süresi ve maliyetleri azaltacak, uygun fiyatlı finansal seçenekler sunan, iç mekan konforunu, estetik ve fonksiyonel çekiciliği arttıran pazara hazır yapı bir yenileme/renovasyon sistemi tasarlamaktadır.

Ülkemiz gibi deprem riski taşıyan coğrafyalarda mevcut yapıların afetlere dayanıklı hale getirilmesi, halkın can güvenliğinin sağlanması yanı sıra, çevresel ve sosyo-ekonomik açılardan büyük önem taşımaktadır. e-SAFE, Avrupa Birliği ve Türkiye’de bulunan mevcut yapı stoğunun enerji verimliliğini ve depreme dayanıklılığını arttırmaya yönelik yenileme çözümleri geliştirecek.

Proje, geleneksel modelleme ve deneysel araştırma yöntemlerini kullanarak finansal fizibilite, ortak bilgi üretimi ve kamu katılımını amaçlayan çok disiplinli bir metodolojiyle, teknolojik inovasyonlar geliştirecek, ülkemiz ve dünya için katma değer yaratacak.

Bu proje Avrupa Birliği Ufuk 2020 araştırma ve inovasyon programı kapsamında 893135 nolu sözleşme ile desteklenmektedir.