MATCHUP (H2020)


MATCHUP projesi kapsamında yapılacak enerji, ulaşım ve bilgi teknolojileri alanlarında 42 farklı akıllı kent uygulaması hayata geçirilecektir.

Proje Websitesi

MAtchUP projesi Avrupa Birliği Horizon 2020 Akıllı Şehirler ve Topluluklar programı H2020-SCC-2017 çağrısı kapsamında olup proje süresi 60 aydır, projenin toplam bütçesi ise 19.472 milyon €’dur. Kentsel dönüşüm alanı içerisinde uygulamaya alınacak çözümler ve kullanılacak binlerce sensör ve IoT (nesnelerin interneti) cihazları tek bir platform üzerinden kontrol edilerek Akıllı Kent Kepez-Santral’ in tüm bileşenleri entegre edilecektir.

MAtchUP projesine başta Antalya (Türkiye) olmak üzere Valencia (İspanya), Dresden, (Almanya) Ostend, (Belçika) Herzliya, ( İsrail), Üsküp, (Makedonya) ve Kerava (Finlandiya) pilot şehirleri katılmaktadır. Proje kapsamında yapılacak enerji, ulaşım ve bilgi teknolojileri alanlarında 42 farklı akıllı kent uygulaması hayata geçirilecektir. Proje, Avrupa’dan bir çok partnerin katılımıyla yürütülmektedir: Ayuntamıento De Valencıa (Spain), Fundacıon De La Comunıtat Valencıana Para La Promocıon Estrategıca El Desarrollo Y La Innovacıon Urbana (Spain), Wıtrac Comunıcacıones Intelıgentes Sl (Spain), Unıversıtat Polıtecnıca De Valencıa (Spain), Etra Investıgacıon Y Desarrollo Sa (Spain), Asocıacıon Instıtuto Tecnologıco De La Energıa (Spain), Senıor Europa Socıedad Lımıtada (Spain), Landeshauptstadt Dresden (Germany), Drewag Stadtwerke Dresden Gmbh (Germany), Dresdner Verkehrsbetrıebe Ag (Germany), Wohnbau Nordwest Gmbh (Germany), Fraunhofer Gesellschaft Zur Foerderung Der Angewandten Forschung E.V. (Germany), Technısche Unıversıtaet Dresden (Germany), Antalya Metropolıtan Munıcıpalıty (Turkey), Sampas Bilisim Ve Iletisim Sistemleri Sanayi Ve Ticaret A.S. (Turkey), De Surdurulebılır Enerjı Ve Insaat Sanayı Tıcaret Lımıted Sırketı (Turkey), Antepe Insaat Ve Tıcaret Anonım Sırketı (Turkey), Trafık Arastırma Yonetım Sımulasyon Insaat Musavırlık Proje Ve Tıcaret Anonım Sırketı (Turkey), Akdenız Unıversıty (Turkey), Teknologian Tutkimuskeskus Vtt Oy (Finland), Fundacıon Cartıf (Spain), Unıversıta Commercıale Luıgı Bocconı (Italy), Fondazıone Icons (Italy), Fundacıon Tecnalıa Research & Innovatıon (Spain), Herzlıya Munıcıpalıty (Israel), Stad Oostende (Belgium), Cıty Of Skopje (Former Yugoslav Republic Of Macedonia), Keravan Kaupunkı (Finland).

Aksiyonlar arasında Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında oluşturulacak konut ve kamu binaları için yenilenebilir enerji ve depolama çözümleri, akıllı ev, akıllı bina ve kontrol bileşenleri, akıllı sayaçlar, akıllı aydınlatma, Antalya genelinde yürütülmekte olan yenilenebilir enerji ve enerji üretim faaliyetlerinin tek bir platformdan yönetilmesi, sürdürülebilir ulaşım çözümleri kapsamında elektrikli otobüs, araç ve bisikletler ile şarj istasyonları, filo ve şarj istasyonlarının merkezi yönetimi ve çok sayıda inovatif uygulaması hayata geçirilecektir.

Bu proje Avrupa Birliği Ufuk 2020 araştırma ve inovasyon programı kapsamında 774477 nolu sözleşme ile desteklenmektedir.